Anasayfa
Facebook
Google+
İnstegram
Twitter
İletişim

Havalandırma ve Serinletme Fanları

Sıcak havalarda sığırlar aşırı ısınır ve dolayısıyla strese girer, bunun sonucunda süt ve et veriminde önemli kayıplar yaşarlar. Ayrıca sağlıkları da etkilenir. Hatta araştırmalar göstermiştir ki yazın sıcaklık stresi yaşayan inekler, takip eden kış döneminde de daha düşük verim sağlarlar.

Doğrudan havalandırma ve serinletme uygulaması ile amacımız, ineklerimizin sıcaklıklarını kritik seviyelerin üstüne çıkmasını engellemektir.

Peki uyguladığımız çözümler amacımıza uygun mu?

 

Havalandırma ve Serinletme Fanları?

Sığırların hava ihtiyacı, insanla karşılaştırıldığında çok daha yüksektir. Örneğin bir sağmal ineğin hava ihtiyacı, yaklaşık 40 insanın hava ihtiyacı kadardır. Ahırdaki havanın saatte 6-8 defa değişmesi gereklidir. Bu nedenle çiftliklerde fan kullanılması kaçınılmazdır.

Havalandırma ve serinletme fanları en çok sıcak havalarda hayvanların serinletilmesi amacı ile kullanılmaktadır. Hayvanların gerçekten serinletilmesi için, hayvanın sırtında 2.8-3.0 metre saniye hava hızı oluşturulması gerekmektedir. Rastgele alınan fanlar ile serinletmede istenen sonuç alınamaz. Bu nedenle fanların kaç metrede ne hızla hava akımı sağladığı ve ne miktar hava üflediği (debisi) iyi bilinmelidir.

Havalandırma ve Serinletme Fanlarının Farkları

  • Fanların üfleme kapasitesi (debisi) kullanılan enerji miktarına göre çok yüksektir. Yemlik koridoru üstü için önerilen Optimus havalandırma ve serinletme fanları 12 metrede 2.8-3.2 metre/saniye hava hızı yaratır. Üfleme kapasitesi 31.500 m³/saattir.
  • Maksimus havalandırma ve serinletme fanları, 20 metre uzaklıkta 3 metre/saniye hava hızı oluşturmakta ve saatte 84.000 m³ hava üflemektedir. Yatak yerleri ve sağımhane bekleme yeri için önerilir.
  • Fanlar kanat açık değiştirilerek kapasitesi arttırılabilir özelliktedir.
  • Kanatları özel kompozit malzemeden yapılmış, gövdesi ise daldırma galvaniz ve dökümdendir. Paslanma olmayacağı için çok uzun ömürlüdür.
  • Üzerinde redüktörlü elektrik motoru bulunmaktadır.
  • Amaca uygun nitelikteki fanlar sadece havalandırma ve serinletme fanlardır.